Main Page Fotogaleria Indywidualny trening piłkarski Individuální fotbalová škola Milana Zaplatílka Milan Zaplatílek Individual Soccer School Zostań sponsorem Logo

Mini wywiad

Milan Zaplatílek (1965)

Milan Zaplatílek

Jak sam o sobie mówi...

... kompleksowy sportowiec z Karkonoszy

... ojciec czworga dzieci

... były aktywny piłkarz i działacz sportowy i wciąż aktywny gracz siatkonogi na najwyższym ligowym poziomie (ekstraklasy)


Dlaczego zdecydowałem się założyć prywatną szkółkę piłkarską?
Wynika to z mojego przekonania, że każdy kto chce znaleźć się wśród najlepszych musi trenować indywidualnie, jak trenowali np. Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický, Alex Del Piero i kolejni wspaniali piłkarze. Niewielu z Was młodych- wie jakim sposobem, dlaczego tak a nie inaczej wykonywać zadania i sami często nie macie silnej woli i wytrzymałości aby osiągnąć najwyższy poziom.
Tego nie może dać Wam klub, tam trenujecie jako grupa- co jest też bardzo ważne, ćwiczycie bowiem grę- ale podstawą gry są Wasze indywidualnie wypracowane umiejętności.
Potrzebujecie wyjaśnień, wskazania właściwej drogi, pochwał i motywacji do dalszego treningu skierowanych tylko do Was - stąd moja inicjatywa, Wasze potrzeby- mój pomysł:)
Jaką preferuję markę butów piłkarskich oraz ubrań treningowych, jaką firmę mógłbym wyróżnić za sprzęt sportowy dla piłkarzy?
Myślę, że aktualnie na rynku produktów sportowych jest wiele renomowanych firm, które cechuje wysoka jakość oferowanych produktów. Jednak ja najchętniej korzystałem i korzystam z marki Adidas, dlatego podwójnie cieszy mnie fakt, że tak znana firma jaką jest na pewno firma Adidas wspiera sportowym sprzętem i ubiorami letnie i zimowe piłkarskie obozy W Polsce.
Jakim drużynom i piłkarzom kibicuję, kogo cenię i podziwiam?
Aktualne kluby prezentujące wspaniałą piłkę na najwyższym poziomie to dla mnie np. Liverpool, Arsenal lub FC Barcelona. Z dzisiejszych graczy chylę czoła przed Lionelem Mesim, Tierym Henrym,Iniestą, Drogbą. Za wybitnych reprezentantów czeskiego footballu uważam oczywiście Pavla Nedveda i Petra Cecha.
Jaki preferuję styl gry?
Na pewno szybki , kombinacyjny i atakujący styl jak np. u Barcelony lub dzisiejszy bardzo bojowy-agresywny ale jednocześnie bardzo taktyczny styl czołowych angielskich klubów jakimi są Liverpool i Arsenal.
Jakich cenię trenerów?
Z dzisiejszych trenerów ciekawą osobą jest dla mnie np. Rafael Benitez a z Czechów Josef Czaplár i Ivan Hašek.
Zainteresowania i hobby
Podróże, geografia, aktywność sportowa, uprawianie sportów wszelakiego rodzaju...
Motto życiowe
Pozostań sobą- o życie trzeba walczyć a nie tylko je przeżyć ( J.W.Goethe)
Jakie są moje konkretne doświadczenia w trenowaniu dzieci?
W większości przypadków dzieci są bardzo wrażliwe na to, np. jak się trener wobec nich zachowuje. Każde dziecko jest inne i potrzebuje w związku z tym zupełnie innego podejścia. Każdemu indywidualnie należy rzetelnie wszystko wyjaśnić, pokazać, co mają robić i dlaczego.
Jak wygląda moja współpraca z klubami?
Błędem jest skupianie się jedynie na fizyczności a pomijanie innych sfer rozwojowych . Praktyka pokazuje, że np. 7-10 latkowie bardzo szybko zapominają, są to początki ich pracy nad dłuższa koncentracją uwagi- żeby mieć większy sukces w pracy trenerskiej niezbędne jest więc zachowanie pewnych prawidłowości w treningu. Duża presja ze strony rodziców, nie jest również czynnikiem gwarantującym sukces u dziecka. Kolejne problemy widzę w zastanych nawykach trenerskich, które trudno zmienić i stereotypach dotyczących trenowania dzieci i młodzieży.
Jakie błędy lub problemy pojawiają się przy trenowaniu?
Błędem jest skupianie się jedynie na fizyczności a pomijanie innych sfer rozwojowych . Praktyka pokazuje, że np. 7-10 latkowie bardzo szybko zapominają, są to początki ich pracy nad dłuższa koncentracją uwagi- żeby mieć większy sukces w pracy trenerskiej niezbędne jest więc zachowanie pewnych prawidłowości w treningu. Duża presja ze strony rodziców, nie jest również czynnikiem gwarantującym sukces u dziecka. Kolejne problemy widzę w zastanych nawykach trenerskich, które trudno zmienić i stereotypach dotyczących trenowania dzieci i młodzieży.
Czy mam swój funkcjonujący system wychowania sportowego dzieci?
Jak juz powiedziałem wcześniej każde dziecko jest zupełnie inne trzeba rozpoznać jego potrzeby ale też życie jakie prowadzi, poszukać drogi do każdego z osobna. Niewielu trenerów odpowiednio wspiera swoich i udziela pochwała już za same starania- a to jest potrzebne. Dziecko umyślnie nie robi niczego źle np. nie trafia do bramki- bo nie wie jak to zrobić- jak kopnąć? jakim sposobem? bo nie ma obok nikogo, kto by mu to wyjaśnił. Piłka to zabawa, ale i ciężka praca- więc dobrze jest mieć kogoś, kto nam przy tym towarzyszy.
Co bym poradził rodzicom? Jak właściwie postępować, jak polepszyć trening pod względem, jakości?
Ja na przykład zastanowiłbym się nad sensem uczestniczenia dziecka do 12 roku życia w turniejach, nie wyeliminowałbym ich zupełnie ale ograniczył ich liczbę, dlaczego? Jeżeli zadamy sobie pytanie lub dokładnie policzymy ile minut spędziło nasze dziecko na boisku- a w tym dokładnie ile miało kontaktu z piłką, ile wykonało strzałów, ile podań? Odpowiedź może zdziwić niejednego. Rodzicu nie oczekuj od dziecka aby strzelało gole, kiedy ono nie potrafi jeszcze dokładnie podawać piłki, prowadzić jej w biegu ani nawet właściwie biegać, wszystko ma swój czas, nie pomijajcie podstawowych umiejętności piłkarza, budowy nie zaczyna się od dachu....skupiajcie się na treningu, bądźcie cierpliwi, praca z dzieckiem jest bardzo piękna ale też bardzo wymagająca - nie tylko od nich samych. Pamiętajcie o innych aktywnościach fizycznych, ogólnej rehabilitacji ciała, które mają niezaprzeczalny wpływ na piłkę nożną- nie pomijajcie rozciągania mięśni- od którego powinien rozpocząć się każdy trening.

Kontakt: Milan Zaplatílek; Tel.: +48 886 933 723 ; e-mail: info@mziss.pl

Updated: 14. 4. 2013, 19:48